Τοπικός διαγωνισμός EUSO 2017
Το Σάββατο 10 Δεκεμβρίου έγινε ο τοπικός διαγωνισμός EUSO 2017. Ο τοπικός διαγωνισμός αποτελεί την πρώτη φάση του Πανελλήνιου διαγωνισμού που προκήρυξε η Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων (ΠΑΝΕΚΦΕ). Η δεύτερη φάση του διαγωνισμού θα γίνει στις 28 Ιανουαρίου 2017 στο Ε.Κ.Φ.Ε. Κέντρου Θεσσαλονίκης και θα συμμετέχουν οι νικήτριες ομάδες των τοπικών διαγωνισμών.
Ο τοπικός διαγωνισμός που διοργάνωσε το Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών (Ε.Κ.Φ.Ε.) Καστοριάς διεξήχθη στο ΓΕ.Λ. Άργους Ορεστικού και σ΄αυτόν συμμετείχαν οκτώ τριμελείς ομάδες μαθητών της Β? Λυκείου από το 1ο ΓΕ.Λ Καστοριάς, το 3ο ΓΕ.Λ. Καστοριάς και το ΓΕ.Λ. Άργους Ορεστικού.
Οι ομάδες διαγωνίσθηκαν σε θέματα πειραματικής Φυσικής, πειραματικής Χημείας και πειραματικής Βιολογίας.
Στις παρακάτω απεικονίσεις φαίνονται οι επιδόσεις κάθε ομάδας στα αντίστοιχα θέματα.
Βαθμολογία Φυσικής |
Βαθμολογία Χημείας |
Βαθμολογία Βιολογίας |
|
![]() |
Νικήτρια ομάδα είναι η ομάδα του ΓΕ.Λ. Άργους Ορεστικού αποτελούμενη από:
1] Κασκίτση Θεοδώρα
2] Μπάρδο Θωμά
3] Μπουτσιάδου Κατερίνα