1] Συναρμολόγησε το κύκλωμα σύνδεσης τριών αντιστατών σε σειρά. 2] Μέτρησε με το βολτόμετρο την τάση στα άκρα κάθε αντιστάτη (εικόνα). Κατάγραψε τις τιμές των τάσεων στον πίνακα Α του φύλλου εργασίας. 3] Μέτρησε την τάση στα άκρα της πηγής και κατάγραψέ τη στον πίνακα Α. 4] Μέτρησε την ένταση του ρεύματος, τοποθετώντας το αμπερόμετρο διαδοχικά στις θέσεις α, β, γ και δ του κυκλώματος (εικόνα ). Κατάγραψε τις τιμές των εντάσεων των ρευμάτων στον πίνακα Α του φύλλου εργασίας. Συνέχισε την εργασία στο Φύλλο εργασίας.
|